ورود به چت روم
چت روم جوانان و نوجوانان ویژه دهه 70 و 80
ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه

اسپاتيفاي با همه‌ي محبوبيت و نفوذي که در دنياي موسيقي پيدا کرده است، باز هم نمي‌تواند همانند نتفليکس وارد عرصه‌ي توليدات انحصاري شود.

تبليغاتتعمير اپل با قطعه اصلي


گلکسي اس 9تبليغات اينستاگرام 


 مقاله‌هاي مرتبط:  • اسپاتيفاي به عملکرد خوب خود در سال 2018 اطمينان دارد

  • گزارش عملکرد اسپاتيفاي در آستانه‌ عرضه اوليه سهام آن منتشر شد


 سال گذشته با امضاي يک قرارداد صدور مجوز جديد، سود ناخالص اسپاتيفاي افزايش يافت. بر اساس اطلاعيه‌ي اسپاتيفاي که در ماه فوريه سال جاري ميلادي منتشر شد، سود ناخالص کمپاني در سه‌ماهه‌ي چهارم سال 2017 به 24.5 درصد رسيده است. اين درحالي که درصد سود آن در بازه‌ي مشابه در سال 2016، 17 درصد بود. با اين حال بهبود سود ناخالص به‌طوري‌ که مناسب و شايسته‌ي صنعت دنياي فناوري باشد، نيازمند کارهاي بيشتري است.


قراردادهاي مربوط به امتياز هر چند سال يک بار بسته مي‌شوند؛ بنابراين سرمايه‌گذاران براي امتحان شانس خود در بستن‌ قراردادهاي بهتر همچنان صبر کنند. رشد اسپاتيفاي به آن کمک خواهد کرد تا قراردادهاي بهتري در آينده منعقد کند؛ ولي حتي قراردهاي خوب هم مشکل اساسي اين شرکت با انحصار مالکيت محتواي اصلي‌ به چند فرد و شرکت خاص را حل نخواهد کرد. سه غول بزرگ اين عرصه به‌ همراه مرلين، 87 درصد از آهنگ‌هاي اسپاتيفاي در سال گذشته را در مالکيت خود داشتند.


وسلي لبو، مدير صندوقي در مديريت دارايي سي‌پي‌آر، ميگويد غول استريم ويديو يعني نت‌فليکس هم در سال 2011 با چنين مشکلي دست‌ و پنجه نرم مي‌کرد. نت‌فليکس که هزينه‌هاي محتويايش درحال افزايش بود، سراغ محصولات انحصاري رفت و کارش را با سريال خانه‌ي پوشالي شروع کرد. کار نت‌فليکس به‌اندازه‌اي خوب پيش رفت که مراکز توليد اکنون درحال تلاش براي تحکيم قدرت معاملات خود با آن هستند؛ به‌ همين خاطر است که نبردي ميان ديزني و کام‌کست بر سر فاکس قرن‌بيستم وجود دارد. حاشيه سود ناخالص نت‌فليکس درسال گذشته 34 درصد بود.


اما اوضاع موسيقي با ويديو فرق دارد: آلبوم‌هاي جديد جداي‌ از تمرکز بر حق مالکيت، بازاريابي‌ مانند سريال‌هاي جديد تلويزيوني ندارند. طبق اطلاعيه‌ي اسپاتيفاي، کليد ادامه‌ي موفقيت شخصي‌سازي است، نه انحصار. رقابت‌ با برندهاي موسيقي براي بستن قرارداد بهتر هميشه شدني نيست.


 


مدت‌ها است که موسيقي‌دانان از قدرت ناشران بزرگ موسيقي گلايه مي‌کنند. سرمايه‌گذاران بعد از عرضه عمومي اسپاتيفاي در ماه گذشته ميلادي، براي خريد سهام آن و پايان دادن به مشکلات موجود وسوسه شدند. اسپاتيفاي، اپليکيشن معروف دنياي کاربران موسيقي، با وجود احياي صنعت موسيقي‌ ضبط‌شده، باز هم نتوانسته است تعادل قدرت را در اين صنعت به‌طور قابل توجهي تغيير دهد.


اين امر در حاشيه سود ناخالص، يعني شکاف بين درآمد و هزينه‌هاي متغير کمپاني، به‌خوبي مشهود است. اکثر هزينه‌هاي اسپاتيفاي مربوط‌ به حق امتيازي است که به سه استوديوي بزرگ عرصه‌ي موسيقي، يعني يونيورسال موزيک، سوني موزيک اينترتينمنت و وارنر موزيک و همچنين کنسرسيومي از برندهاي مستقل مثل مرلين مي‌پردازد.


 


 


اسپاتيفاي مي‌توانست با افزايش قيمت‌ها، حاشيه سود ناخالص خود را افزايش دهد؛ اما برخلاف نت‌فليکس که هزينه‌ي بسته‌هاي استريم آمريکايي خودش را قبل‌ از کريسمس افزايش داد، اشتراک ماهانه آن از 6.84 يورو درسال 2015 به 5.32 يورو (6.55 دلار) درسال گذشته کاهش يافت. 


علت را بايد در اين اقدام اسپاتيفاي جويا شويم: اسپاتيفاي در رقابتي با اپل موزيک، برنامه‌هاي خانوادگي ارائه داد. اين برنامه‌ها به 6 تن از اعضاي خانواده اجازه‌ي دسترسي‌ به تنها 50 درصد بيشتر از قيمت اشتراک هر شخص مي‌داد. اما همين امر نشان‌دهنده تفاوت نوع رابطه‌ي مشتريان با موسيقي است. در واقع آن‌ها مي‌توانند به‌صورت مجاني از طريق راديو يا يوتيوب به‌ موسيقي گوش بدهند. نت‌فليکس بسيار ارزان‌تر از يک بسته‌ي کابلي و تلويزيوني است. اسپاتيفاي از چنين مزيتي بهره نمي‌برد.


معاملات سهام خصوصي در ماه فوريه سال جاري ميلادي (بهمن-اسفند) ارزش اسپاتيفاي را چيزي حدود 19.7 ميليارد دلار برآورد کرد که تقريبا 19 برابر سود ناخالص سال گذشته است؛ اين ميزان براي نتفليکس 32 برابر است. اگر سرمايه‌گذاران بخواهند اسپاتيفاي را به نتفليکس موسيقي تبديل کنند (که از نظر ارزش هم با آن قابل مقايسه باشد)، اسپاتيفاي بايد قدرت تعيين قيمت بيشتري داشته باشد؛ هم براي مشتري و هم براي صنعت موسيقي. 


اسپاتيفاي با تمام رشدي که در اطلاعيه‌ي خود نيز به آن اشاره کرده بود، بازهم شبيه‌ به شرکتي به‌ نظر مي‌رسد که شيوه‌ي کسب درآمدش وابسته‌ به برندهاي بزرگ و بزرگان موسيقي است.


بيشتر بخوانيد:


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

MrCoder | Programmer گردونه -rishehha.avablog.ir تغيير مطلوب گل یاس رهنمودهای ازدواج و همسریابی آگاهانه در مسیر سرنوشت پیکس تو وب خريد و فروش باغ ويلا در غرب استان تهران ارمنیان شورای دانش آموزی آموزشگاه ابتدایی پیام کران